8 تا از جذاب ترین کاربردهای یادگیری ماشین

بفرست برای دوستت
Telegram
WhatsApp
بهترین کاربردهای یادگیری ماشین

فهرست مطالب

یادگیری ماشین یکی از جذاب‌ترین فناوری‌هایی است که هر کسی تا به حال با آن آشنا شده است و در درس ششم می خواهیم به 8 تا از برترین کاربردهای یادگیری ماشین اشاره کنیم. همانطور که در درس های قبلی نیچ کورس آموزش رایگان یادگیری ماشین با پایتون اشاره کردیم، ماشین لرنینگ به کامپیوتر این امکان را می‌دهد که شبیه‌تر به انسان‌ها شود، یعنی توانایی یادگیری داشته باشد.

یادگیری ماشین امروزه به صورت فعال در حال استفاده است، شاید در مکان‌ها و زمینه‌هایی بیشتر از آنچه انسان ممکن است تصور کند. این روزها، شرکت‌ها از یادگیری ماشین برای بهبود تصمیمات تجاری، افزایش بهره‌وری، شناسایی بیماری، پیش‌بینی آب‌وهوا و انجام وظایف متعدد دیگر استفاده می‌کنند.

با رشد پرشتاب فناوری، نه تنها به ابزارهای بهتری برای درک داده‌های حاضر نیاز داریم، بلکه همچنین باید خودمان را برای داده‌هایی که در آینده خواهیم داشت، آماده کنیم. به منظور دستیابی به این هدف، نیاز به ساخت ماشین‌های هوشمند داریم.

ما می‌توانیم برنامه‌هایی بنویسیم که کارهای ساده را انجام دهند، اما اکثر اوقات، تزریق هوش به آنها کاری چالش‌برانگیز است. پس بهترین راه برای این کار این است که یک روش برای ماشین‌ها ایجاد کنیم تا خودشان چیزها را یاد بگیرند؛ یعنی یک مکانیزم یادگیری.

 

8 تا از برترین کاربردهای یادگیری ماشین (ML)

اگر یک ماشین بتواند از ورودی‌ها یاد بگیرد، زحمت کار سخت را برای ما انجام می‌دهد. اینجاست که یادگیری ماشین وارد عمل می‌شود. برخی از برترین کاربردهای یادگیری ماشین عبارتند از:

✓ پردازش تصاویر

✓ تشخیص گفتار

✓ سیستم‌های پیشنهادی

✓ تشخیص تقلب

✓ خودروهای خودران

✓ تشخیص بیماری در پزشکی

  یادگیری ماشین تحت نظارت

✓ معاملات در بازار سهام

✓ امتحان مجازی لباس

 

✓ پردازش تصوير

تشخیص تصویر یکی از دلایل اصلی پیشرفت چشمگیر در زمینه یادگیری عمیق (Deep Learning) است که هر کسی ممکن است در آن تجربه شگفت‌انگیزی داشته باشد. پروسه ای که از تعیین تمایز بین تصاویر گربه و سگ آغاز شده بود، اکنون به سطح تشخیص چهره و استفاده‌های عملی مبتنی بر آن مانند ردیابی حضور و غیاب کارمندان تکامل یافته است.

علاوه بر این، تشخیص تصویر به دامنه بهبود صنعت بهداشت کمک کرده و با استفاده از سیستم‌های هوشمند در تشخیص بیماری و روش‌های تشخیص، این صنعت را به سمت تحول و نوآوری هدایت کرده است.

 

✓ تشخيص گفتار

با سیستم‌های هوشمند تشخیص گفتار مانند آلکسا و سیری بدون شک برخورد داشته ايم و از آنها برای ارتباط استفاده کرده‌ایم. این سیستم‌ها اساساً بر پایه سیستم‌های تشخیص گفتار عمل می‌کنند و داراي توانایی تبدیل دستورات صوتی به متن هستند. یک کاربرد دیگر از تشخیص گفتار که ممکن است در زندگی روزانه با آن روبه‌رو شویم، انجام جستجوهای گوگل فقط با صحبت کردن با دستگاه است.

 

✓ سيستم هاي پيشنهاد دهنده

هر چه جهان ما به سوي دیجیتالی شدن پیش می‌رود، تقریباً تمام شرکت‌های فناوری سعی می‌کنند خدمات سفارشی را به کاربران ارائه دهند. این امکان تنها به دلیل وجود سیستم‌های پیشنهادی میسر است که قادرند ترجیحات یک کاربر و تاریخچه جستجوی او را تجزیه و تحلیل کرده و بر اساس آن محتوا یا خدمات را به او پیشنهاد دهند.

یک نمونه از این خدمات بسیار معمول، به عنوان مثال یوتیوب است. این سرویس ویدیوهای جدید و محتوا را بر اساس الگوهای جستجوی گذشته کاربران به آن‌ها پیشنهاد می‌دهد. همچنین نتفلیکس فیلم‌ها و سری‌ها را بر اساس علاقه‌هایی که کاربران در زمان ایجاد حساب کاربری خود اعلام می‌کنند، پیشنهاد می‌دهد.

  رگرسیون خطی با استفاده از تنسورفلو (TensorFlow)

 

✓ تشخيص تقلب

در دنیای امروز، اکثر مسائل از جمله خرید مسواک یا انجام معاملات میلیون‌ دلاري، دیجیتالی شده‌اند و همگی به شکلی دسترسی‌پذیر و آسان به کاربران ارائه می‌شوند. اما با پیشرفت فرآیند دیجیتال‌سازی، موارد تقلبی و فعالیت‌های تقلبی نیز افزایش یافته‌اند. شناسایی اين موارد به آساني صورت نمي گيرد، اما سیستم‌های یادگیری ماشین در این زمینه بسیار کارآمد هستند.

با توجه به اين كاربرد، هر زمان که سیستم هوشمند تشخیص تقلب، رفتارهای مشکوکی در فعالیت یک کاربر را تشخیص دهد، یک اعلان مناسب به مدیر سیستم ارائه می‌دهد تا امور به شكلي صحيح در برابر هرگونه فعالیت نادرست یا تقلبی نظارت و مدیریت شود.

 

✓ خودروهاي خودران

اگر کسی را ببینیم که خودرویی بدون راننده را سوار شده است، ممکن است فکر کنیم که حتماً یک روح در حال رانندگي است، اما با تشکر از یادگیری ماشین و یادگیری عمیق، این امر امروزه امکان پذیر است و دیگر به نظریه‌های خیالی تعلق ندارد.

با اینکه الگوریتم‌ها و تکنولوژی‌های پشت این فناوری‌ها بسیار پیشرفته هستند، اما در اصل، یادگیری ماشین است که این كاربردها را ممکن ساخته است.

یکی از مثال‌های رایج این موارد، خودروهای تسلا هستند که برای رانندگی خودکار به خوبی آزمون‌ها را قبول شده‌اند و خود را اثبات کرده‌اند.

 

✓ تشخيص هاي پزشكي

اگر شما یک كاربر یادگیری ماشین یا حتی یک دانشجو هستید، حتماً درباره پروژه‌هایی مانند طبقه‌بندی سرطان سینه، طبقه‌بندی بیماری پارکینسون، تشخیص ذات الریه و وظایف دیگر مرتبط با سلامت شنیده‌اید که توسط مدل‌ های یادگیری ماشین با دقت بیش از 90٪ اجرا می‌شوند.

  انواع تکنیک های رگرسیون در یادگیری ماشین

این موضوع نه تنها در زمینه تشخیص بیماری در انسان‌ها میسر است، بلکه این رویکرد در خصوص بیماری‌های مرتبط با گیاهان نیز به خوبی عمل می‌کند؛ و می‌تواند سوالاتی مانند پیش‌بینی نوع بیماری و تشخیص اینکه آیا بعضی از بیماری‌ها در آینده رخ خواهند داد یا خیر را پاسخ دهند.

 

✓ معامله بازار سهام

بازار سهام همواره یکی از موضوعات داغ بین حرفه ای ها و حتی دانشجویان بوده است، زیرا اگر دانش کافی درباره بازارها و نیروهایی که آنها را حرکت می‌دهند، داشته باشید، می‌توانید در این زمینه ثروت زیادی کسب کنید. تلاش‌هایی برای ایجاد سیستم‌های هوشمند صورت گرفته‌اند که قادر به پیش‌بینی روندهای قیمت آینده و ارزش بازار هستند.

این امر می‌تواند به عنوان یکی از کاربردهای پیش‌بینی سری زمانی در نظر گرفته شود، زیرا داده‌های قیمت سهام چیزي بجز داده‌های متوالی نيستند که زمان گرفته شده در آنها بسیار حیاتی است.

 

✓ امتحان مجازی لباس

عینک ها یا لنزهای شرکت Lenskart این ویژگی را دارند که به شما این امکان را می‌دهد که بدون واقعی کردن خرید یا مراجعه به فروشگاه، به صورت مجازی انواع عینک ها را امتحان کنید.

این امر تنها به دلیل سیستم‌های یادگیری ماشین امکان‌پذیر شده است که نقاط خاصی را روی چهره‌ی شخص تشخیص می‌دهند و سپس با استفاده از این نقاط، عینک را به صورت مجازی روی چهره‌ی شما قرار می‌دهند.

Rating 5.00 from 5 votes

لیست دروس دوره

آموزش پیشنهادی و مکمل

اگر سوالی در مورد این درس دارید، در کادر زیر بنویسید.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید

جشنواره دوره جامع متخصص علم داده شروع شد

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
×